Bal Emeryta i Rencisty 2018
13/02/2018

Bal Emeryta i Rencisty 2018

W karnawałową podróż  kontynentalną podczas  tegorocznego Balu Emeryta i Rencisty (10.02) Gminne Centrum Kultury zabrało seniorów do  Europy.  Po ubiegłorocznych  rytmach  Rio de Janeiro przyszedł czas na  wirowanie  w rytmie walca.

Legimi - już w gminnych bibliotekach
08/02/2018

Legimi - już w gminnych bibliotekach

Czytelnicy z gminy Jerzmanowa mogą mieć dostęp do ponad 2000 e-booków oferowanych przez wypożyczalnie internetową Legimi. Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowej przystąpiła do projektu "Legimi na Dolnym Śląsku" 2018. Każda osoba, która zapisze się do biblioteki otrzyma indywidualny kod uprawniający do darmowego pobierania i czytania e-booków do końca roku 2018!

Warsztaty utwardzania tekstylnego - Maniów
08/02/2018

Warsztaty utwardzania tekstylnego - Maniów

W ostatnim czasie w świetlicy wiejskiej w Maniowie odbyły się warsztaty utwardzania tekstylnego. Prace uczestniczek powstawały pod okiem Pani Katarzyny Jędrzejczak. Podczas zajęć kursantki wykonywały: wianki na drzwi i świecznik.

29/07/2016

Spotkanie Kultur

Niesamowita impreza – SPOTKANIE KULTUR - zachwyciła bogactwem przeżyć
w kategoriach kulturalno –poznawczych, gościnnością i atmosferą radości. Impreza została zorganizowana 24 lipca (niedziela) przez Gminne Centrum Kultury. Wspierał ją mentalnie
i organizacyjnie ks. Piotr Matus z jaczowskiej Parafii p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Inspiracją do spotkania był przyjazd gości z Senegalu, dla których Parafia była przystankiem w podróży na Światowe Dni Młodzieży. Przyjechali kilka dni wcześniej i każdego dnia coraz bardziej zarażali radością i entuzjazmem. Tak było także w niedzielę. Za wspaniałe SMAKI LATA przygotowane przez 10 sołectw (Jerzmanowa, Jaczów, Smardzów, Maniów, Modła, Łagoszów Mały, Potoczek, Bądzów, Zofiówka, Ruszowice) i prawdziwie polską gościnę odpłacili się spontanicznym śpiewem. Spontanicznym, bo jak twierdzi siostra Regina Mnich, która prowadzi szpital w Senegalu (i opiekowała się pielgrzymami podczas ich pobytu) animację przedstawioną na scenie przygotowali „od serca” będąc już w jaczowskiej parafii.

Ale zatrzymajmy się jeszcze przy Smakach Lata. Do tego zadania sołectwa przygotowały się perfekcyjnie. Na poczęstunek zapraszały nie tylko słowem. Zachętą były także zagrody, a w nich drewniane płoty, stare garnki, ozdoby z liści, kwiatów, kukurydzy, zwierzęta i … oczywiście stoły suto przygotowane dla gości. Za symboliczną „złotówkę”, zbieraną dla pielgrzymów, można było zjeść gołąbki, pierogi ruskie i z jagodami, leczo, bigos czy pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem. I mnóstwo ciasta

Jako, że w lipcu odbywał się organizowany przez GOK cykliczny turniej wsi nie zrezygnowano z niego także i w tym roku. Cztery konkurencje przeprowadzone przez niezawodnego animatora Bartłomieja Adamczaka rozbawiły publiczność do łez. Do rywalizacji stanęli reprezentanci 9 sołectw, którzy do pokonania mieli m.in. zbijanie cepem balonów, jajcarski bieg oraz wesołe quizy. Laur zwycięzcy i nagroda w wysokości 500 zł przypadły sołectwu Bądzów. Za nimi był Maniów, kolejno Jaczów
i pozostałe wsie.

Po zakończonym turnieju wsi impreza przeniosła się na scenę, na której prym wodził Jarek Sobański z Kabaretu „Zachodniego” Podróż po mapie kultur rozpoczął Zespół GASPARD’A CONDE. Muzyka afrykańskich bębniarzy oraz ekspresyjny taniec oczarowały publiczność. Kolejny występ tym razem z kontynentu północnoamerykańskiego zaprezentował Zespół MARIACHI LOS AMIGOS, tworzony przez rodowitych Meksykanów. Znane latynoamerykańskie szlagiery wzbudziły zainteresowanie publiczności. Jedni śpiewali, inni zaś tańczyli naśladując kroki naszych kolejnych gości – pielgrzymów z Kuby.

Tak, właśnie dla Kubańczyków, którzy przyjechali do jednej z lubuskich parafii Jerzmanowa stała się miejscem niedzielnego odpoczynku. Mając więc tak wspaniałych gości – pielgrzymów nie mogło ich zabraknąć na scenie. Pewnie jeszcze długo wspominać będziemy senegalski śpiew oraz pantomimę w wykonaniu Kubańczyków. Na scenie opowiedzieli o swoich kulturach oraz wspólnie zaśpiewali hymn ŚDM w łączonej wersji polsko – hiszpańsko – francuskiej.

Dzień powoli przeradzał się w wieczór, zatem i impreza przybrała charakter sentymentalny. Tuż
po występie leszczyńskiej grupy CAPOIERA prezentującej brazylijską sztukę walki przyszedł czas na prezentację sztuki japońskiej. Do wspaniałego koncertu chopinowskiego w wykonaniu w wykonaniu pianistki ATSUKO OGAWY scenerię tworzył księżyc i brawa licznie zgromadzonej publiczności.

Imprezę zakończyła grana przez DJ „Żabę” dyskoteka świata. A tu rumba, cza-cza, makarena i wiele innych ambitniejszych kawałków wyciskało ostatnie poty.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek przyczyniły się do organizacji spotkania. Dziękujemy za udostępnienie zdjęć p. Justynie Siennickiej oraz p. Tomaszowi Kasprzakowi.