Dyktando Gminne pn.
14/10/2019

Dyktando Gminne pn. "Stanisław Moniuszko - opera"

Miłośników języka polskiego, ortografii i językowych potyczek zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznym Dyktandzie Gminnym pn. "Stanisław Moniuszko - opera".

1. Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

1. Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Ogromne skupienie, emocje i determinacja towarzyszyły uczestnikom 1. Międzypokoleniowego Turnieju Szachowego zorganizowanego 10.10.2019r. przez GCK w Jerzmanowej i Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Filharmonia bez Filharmonii

Filharmonia bez Filharmonii

W kameralnym gronie odbył się koncert muzyki klasycznej pn. „Jak w baroku z niczego robiono coś” w ramach festiwalu „Filharmonia bez Filharmonii”, który zagościł w miniony poniedziałek (7.10.2019r.) w Jaczowie.

29/07/2016

Spotkanie Kultur

Niesamowita impreza – SPOTKANIE KULTUR - zachwyciła bogactwem przeżyć
w kategoriach kulturalno –poznawczych, gościnnością i atmosferą radości. Impreza została zorganizowana 24 lipca (niedziela) przez Gminne Centrum Kultury. Wspierał ją mentalnie
i organizacyjnie ks. Piotr Matus z jaczowskiej Parafii p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Inspiracją do spotkania był przyjazd gości z Senegalu, dla których Parafia była przystankiem w podróży na Światowe Dni Młodzieży. Przyjechali kilka dni wcześniej i każdego dnia coraz bardziej zarażali radością i entuzjazmem. Tak było także w niedzielę. Za wspaniałe SMAKI LATA przygotowane przez 10 sołectw (Jerzmanowa, Jaczów, Smardzów, Maniów, Modła, Łagoszów Mały, Potoczek, Bądzów, Zofiówka, Ruszowice) i prawdziwie polską gościnę odpłacili się spontanicznym śpiewem. Spontanicznym, bo jak twierdzi siostra Regina Mnich, która prowadzi szpital w Senegalu (i opiekowała się pielgrzymami podczas ich pobytu) animację przedstawioną na scenie przygotowali „od serca” będąc już w jaczowskiej parafii.

Ale zatrzymajmy się jeszcze przy Smakach Lata. Do tego zadania sołectwa przygotowały się perfekcyjnie. Na poczęstunek zapraszały nie tylko słowem. Zachętą były także zagrody, a w nich drewniane płoty, stare garnki, ozdoby z liści, kwiatów, kukurydzy, zwierzęta i … oczywiście stoły suto przygotowane dla gości. Za symboliczną „złotówkę”, zbieraną dla pielgrzymów, można było zjeść gołąbki, pierogi ruskie i z jagodami, leczo, bigos czy pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem. I mnóstwo ciasta

Jako, że w lipcu odbywał się organizowany przez GOK cykliczny turniej wsi nie zrezygnowano z niego także i w tym roku. Cztery konkurencje przeprowadzone przez niezawodnego animatora Bartłomieja Adamczaka rozbawiły publiczność do łez. Do rywalizacji stanęli reprezentanci 9 sołectw, którzy do pokonania mieli m.in. zbijanie cepem balonów, jajcarski bieg oraz wesołe quizy. Laur zwycięzcy i nagroda w wysokości 500 zł przypadły sołectwu Bądzów. Za nimi był Maniów, kolejno Jaczów
i pozostałe wsie.

Po zakończonym turnieju wsi impreza przeniosła się na scenę, na której prym wodził Jarek Sobański z Kabaretu „Zachodniego” Podróż po mapie kultur rozpoczął Zespół GASPARD’A CONDE. Muzyka afrykańskich bębniarzy oraz ekspresyjny taniec oczarowały publiczność. Kolejny występ tym razem z kontynentu północnoamerykańskiego zaprezentował Zespół MARIACHI LOS AMIGOS, tworzony przez rodowitych Meksykanów. Znane latynoamerykańskie szlagiery wzbudziły zainteresowanie publiczności. Jedni śpiewali, inni zaś tańczyli naśladując kroki naszych kolejnych gości – pielgrzymów z Kuby.

Tak, właśnie dla Kubańczyków, którzy przyjechali do jednej z lubuskich parafii Jerzmanowa stała się miejscem niedzielnego odpoczynku. Mając więc tak wspaniałych gości – pielgrzymów nie mogło ich zabraknąć na scenie. Pewnie jeszcze długo wspominać będziemy senegalski śpiew oraz pantomimę w wykonaniu Kubańczyków. Na scenie opowiedzieli o swoich kulturach oraz wspólnie zaśpiewali hymn ŚDM w łączonej wersji polsko – hiszpańsko – francuskiej.

Dzień powoli przeradzał się w wieczór, zatem i impreza przybrała charakter sentymentalny. Tuż
po występie leszczyńskiej grupy CAPOIERA prezentującej brazylijską sztukę walki przyszedł czas na prezentację sztuki japońskiej. Do wspaniałego koncertu chopinowskiego w wykonaniu w wykonaniu pianistki ATSUKO OGAWY scenerię tworzył księżyc i brawa licznie zgromadzonej publiczności.

Imprezę zakończyła grana przez DJ „Żabę” dyskoteka świata. A tu rumba, cza-cza, makarena i wiele innych ambitniejszych kawałków wyciskało ostatnie poty.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek przyczyniły się do organizacji spotkania. Dziękujemy za udostępnienie zdjęć p. Justynie Siennickiej oraz p. Tomaszowi Kasprzakowi.