Biblioteka w Jerzmanowej - przerwa wakacyjna
10/08/2018

Biblioteka w Jerzmanowej - przerwa wakacyjna

Biblioteka w Jerzmanowej będzie nieczynna w dniach od 13-17 sierpnia. Po krótkiej przerwie wakacyjnej zapraszamy czytelników do wypożyczania nowości książkowych. Filia biblioteki w Jaczowie pracuje bez zmian. Zapraszamy.

Konkurs na dożynkową dekorację posesji
09/08/2018

Konkurs na dożynkową dekorację posesji

Zapraszamy do wspólnej zabawy. Gminne Centrum Kultury jak co roku ogłasza konkurs na najładniejsze dekoracje dożynkowe. Zapraszamy do zapoznania się z pdf Regulamin konkursu

Ogłoszenie o naborze
09/08/2018

Ogłoszenie o naborze

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy: specjalista ds. obsługi technicznej i najmu świetlic wiejskich. Wymiar czasu pracy 1 etat, forma zatrudnienia umowa o pracę. Zapraszamy do aplikowania.

11/06/2018

Przegląd Zespołów Ludowych

Przez 25 lat Przegląd Zespołów Ludowych  był  kulturalną  wizytówką  Jaczowa. Tegoroczny  jubileuszowy przegląd (09.0.6) miał  szczególne znaczenie ze względu na uroczyste otwarcie nowo wybudowanej sceny.

Jak na wstępie podkreślono,   na scenie w Jaczowie  występowali zarówno artyści ludowi  jak i znane  gwiazdy  muzyki popularnej, lokalne zespoły biesiadne i weselne. Wiejski Dom Kultury sprzyjał narodzinom nowych talentów jak i podtrzymywał tradycje pokoleniowe, czego przykładem jest ponad 73 letnia działalność Zespołu Jaczowiacy. I właśnie z racji tego, że  Jaczów jest  miejscem tak szczególnie  ważnym dla  upowszechniania  kultury w gminie  Jerzmanowa  została podjęta  decyzja  o budowie  sceny.  Pierwsze prace budowlane  wykonano we wrześniu ubiegłego roku. Do powstania sceny – jak podkreślał wójt Lesław Golba – przyczyniła się w znacznej mierze  Fundacja Polska Miedź, która  przekazała  środki na pokrycie 1/3 kosztów  realizacji  inwestycji. Scenę  wykonała firma RADOXIM  według projektu  architekta  Dariusza Wojtowicza.  W dniu jej otwarcia  poświęcenia dokonali  Proboszcz ks. Piotr Matus oraz goszczący na  przeglądzie  zespołów ks. Kazimierz Korab z Wojcieszowa.

Po uroczystościach rozpoczęto przegląd. Jaczów, podobnie jak przez ostatnie ćwierćwiecze znowu rozbrzmiewał muzyką ludową.Każdego roku przegląd jest świętem folkloru, z kolorową  od strojów szatą graficzną, orkiestrą  dwugłosu złożonego  ze śpiewów  i żywej muzyki  instrumentalnej – zapowiedziała imprezę  dyrektor GCK  Barbara Reszczyńska. Ale to swoiste święto folkloru to przede wszystkim, jak podkreślają  gościnnie przybywające zespoły, serdeczna, prawie rodzinna atmosfera i możliwość spotkania oraz wymiany doświadczeń.

Podczas  25. Przeglądu  Zespołów Ludowych i Zespołów Folklorystycznych  na scenie zaprezentowało się 12 zespołów:  oczywiście  gospodarze  wydarzenia – Zespół Jaczowiacy i kolejno:  „Wojcieszowianki” z Wojcieszowa,  „Pecławianki”,  „Roztoka”, „Sobinianie”, „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego, „Przedmościanki”, „Chaber”, Grodzianki”,  „Serbowiacy”, „Dziadoszanki”,  „Polne Maki”. Podczas uroczystości  tradycyjnie  uhonorowano  członków Zespołu „Jaczowiacy”, którzy obchodzili jubileusz 10 – lecia pracy w Zespole.

GCK w Jerzmanowej  serdecznie dziękuje  za pomoc w organizacji  imprezy:

1. Panom z Koła Gospodyń Wiejskich w Jaczowie  za  przepyszny poczęstunek,
  2. Strażakom z Ochotniczej  Straży Pożarnej  w Jerzmanowej i  Jaczowie