facebook
Aktualności

Aktualności

Inspektorem Danych Osobowych jest Tomasz Wadas

tel. 509 737 586, iod@glogow.pl

Aktualności

archiwum >

Wydarzenia z ostatniego okresu

DYKTANDO GMINNE 2018
19/10/2018

DYKTANDO GMINNE 2018

"Jarzmo", "ciemiężeni" i "charyzmatyczny" to według oceny uczestników hity wśród wyrazów Gminnego Dyktanda, które odbyło się w czwartek (18.10) w siedzibie Urzędu gminy Jerzmanowa. Dyktando treścią nawiązywało oczywiście do 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

[więcej...]
Bądzowianki
15/10/2018

Bądzowianki

W dniach 6-7 października odbyła się wycieczka do Kłodzka i Barda zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej dla działającego w Bądzowie Koła Gospodyń Wiejskich.

[więcej...]
OTWARCIE KLUBU SENIORA
09/10/2018

OTWARCIE KLUBU SENIORA

W minioną sobotę (29.09) podczas Dnia Maniowa odbyło się Otwarcie Klubu Seniora. Spełniły się tym samym oczekiwania osób starszych, którym brakowało w gminie miejsca do spotkań, integracji i wspólnego odpoczynku.

[więcej...]
11/06/2018

Przegląd Zespołów Ludowych

wstecz >

Przez 25 lat Przegląd Zespołów Ludowych  był  kulturalną  wizytówką  Jaczowa. Tegoroczny  jubileuszowy przegląd (09.0.6) miał  szczególne znaczenie ze względu na uroczyste otwarcie nowo wybudowanej sceny.

Jak na wstępie podkreślono,   na scenie w Jaczowie  występowali zarówno artyści ludowi  jak i znane  gwiazdy  muzyki popularnej, lokalne zespoły biesiadne i weselne. Wiejski Dom Kultury sprzyjał narodzinom nowych talentów jak i podtrzymywał tradycje pokoleniowe, czego przykładem jest ponad 73 letnia działalność Zespołu Jaczowiacy. I właśnie z racji tego, że  Jaczów jest  miejscem tak szczególnie  ważnym dla  upowszechniania  kultury w gminie  Jerzmanowa  została podjęta  decyzja  o budowie  sceny.  Pierwsze prace budowlane  wykonano we wrześniu ubiegłego roku. Do powstania sceny – jak podkreślał wójt Lesław Golba – przyczyniła się w znacznej mierze  Fundacja Polska Miedź, która  przekazała  środki na pokrycie 1/3 kosztów  realizacji  inwestycji. Scenę  wykonała firma RADOXIM  według projektu  architekta  Dariusza Wojtowicza.  W dniu jej otwarcia  poświęcenia dokonali  Proboszcz ks. Piotr Matus oraz goszczący na  przeglądzie  zespołów ks. Kazimierz Korab z Wojcieszowa.

Po uroczystościach rozpoczęto przegląd. Jaczów, podobnie jak przez ostatnie ćwierćwiecze znowu rozbrzmiewał muzyką ludową.Każdego roku przegląd jest świętem folkloru, z kolorową  od strojów szatą graficzną, orkiestrą  dwugłosu złożonego  ze śpiewów  i żywej muzyki  instrumentalnej – zapowiedziała imprezę  dyrektor GCK  Barbara Reszczyńska. Ale to swoiste święto folkloru to przede wszystkim, jak podkreślają  gościnnie przybywające zespoły, serdeczna, prawie rodzinna atmosfera i możliwość spotkania oraz wymiany doświadczeń.

Podczas  25. Przeglądu  Zespołów Ludowych i Zespołów Folklorystycznych  na scenie zaprezentowało się 12 zespołów:  oczywiście  gospodarze  wydarzenia – Zespół Jaczowiacy i kolejno:  „Wojcieszowianki” z Wojcieszowa,  „Pecławianki”,  „Roztoka”, „Sobinianie”, „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego, „Przedmościanki”, „Chaber”, Grodzianki”,  „Serbowiacy”, „Dziadoszanki”,  „Polne Maki”. Podczas uroczystości  tradycyjnie  uhonorowano  członków Zespołu „Jaczowiacy”, którzy obchodzili jubileusz 10 – lecia pracy w Zespole.

GCK w Jerzmanowej  serdecznie dziękuje  za pomoc w organizacji  imprezy:

  1. Panom z Koła Gospodyń Wiejskich w Jaczowie  za  przepyszny poczęstunek,
  2. Strażakom z Ochotniczej  Straży Pożarnej  w Jerzmanowej i  Jaczowie
  3. firmie RADOXIM
  4. p. Tomaszowi Makarze