facebook
Aktualności

Aktualności

Inspektorem Danych Osobowych jest Tomasz Wadas

tel. 509 737 586, iod@glogow.pl

Aktualności

archiwum >

Wydarzenia z ostatniego okresu

Gminny Dzień Kobiet
15/02/2019

Gminny Dzień Kobiet

8-go marca 2019r. na godz. 18:00 zapraszamy do Sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Jaczowie na Gminny Dzień Kobiet. Podczas tegorocznej imprezy dla Pań zagrają:

[więcej...]
Podsumowanie Feryjnych Igraszek
13/02/2019

Podsumowanie Feryjnych Igraszek

Zakończył się czas ferii zimowych i odpoczynku od szkolnych obowiązków. Najważniejsze są jednak miłe wspomnienia, a tych z pewnością nie zabraknie uczestnikom Feryjnych Igraszek organizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej.

[więcej...]
BEZPŁATNE KURSY
13/02/2019

BEZPŁATNE KURSY

Gminne Centrum Kultury zaprasza na spotkanie organizacyjne dotyczące bezpłatnych kursów językowych i kursu komputerowego organizowanych przez firmę Severn Sp. z o. o. w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich pn. „Znajomość języków i obsługi komputera furtką do większych szans na rynku pracy”.

[więcej...]
15/11/2018

Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości i VII Bieg Gęsi

wstecz >

Narodowe Święto Niepodległości to bliskie sercom wszystkich Polaków najważniejsze ze świąt państwowych. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody w Gminie Jerzmanowa przypadły na 10 listopada i były równie wyjątkowe i huczne. Impreza z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. W tym roku atrakcji było tak wiele, że całodniowa impreza odbyła się na terenie przy Zespole Pałacowo-Parkowym, a festyn tworzyły wydarzenia rozgrywające się równolegle na dwóch scenach.

Sportowa część imprezy -VII Bieg Gęsi zorganizowanej przez firmę Sport-Górski Jerzy Górski, cieszyła się w tym roku dużą frekwencją. Start i linia mety znajdowały się na drodze wjazdowej do pałacu. W biegach na 7-miu dystansach wzięło udział ponad 500 zawodników, w samym biegu głównym wystartowało ich 209-ciu. Pierwsze Biegi najmłodszych uczestników rozpoczęły się od godziny 10-tej. Przybyłych sportowców i amatorów biegania przywitał Wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba, który był również starterem biegów. Tradycji stało się zadość  i tuż po zachodzie  słońca rozegrano najważniejsze zawody – Wieczorny Bieg  Open.  Biegacze radzili sobie z  niełatwą 8 – km trasą w asyście kibiców z pochodniami, tworzącymi  łańcuch ognia. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe  medale, a   zwycięzcy w nagrodę pieczone gęsi.

Część oficjalna, artystyczna i koncertowa obchodów, odbyła się na terenie pałacowego parku. Msza Św. w intencji ojczyzny, rozpoczynająca święto 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości celebrowana była przez samego Biskupa Ordynariusza ks. Tadeusza Lityńskiego. Koncelebrowali: ks. Piotr Matus – Proboszcz Parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie i ks. Witold Pietsch – Proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny w Głogowie. Po mszy i odśpiewaniu hymnu, uroczystego otwarcia obchodów dokonał Wójt Gminy Jerzmanowa wręczając przy tej okazji na ręce dyrektorów szkół
i kierowników jednostek organizacyjnych flagi Polski otrzymane od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tradycyjnie, tłum przybyłych witał również „Św. Marcin” wjeżdżając na koniu.

Biesiadę przygotowaną przez 10 sołectw Gminy Jerzmanowa i Sołectwo Ruszowice (gm. wiejska Głogów)  uatrakcyjniły występy laureatów konkursu Piosenki Patriotycznej, Legionowej, Żołnierskiej pt. „Z MŁODEJ PIERSI SIĘ WYRWAŁO”. Przyznano też nagrody zwycięzcom dyktanda gminnego pt. „Językowe potyczki z historią w tle" oraz zwycięzcom konkursy fotograficznego organizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej. Oprócz tradycyjnych specjałów kuchni polskiej przygotowywanych na dzień Św. Marcina, uczestnicy obchodów mogli skosztować bigosu z gęsiny, przyrządzanego widowiskowo w ogromnej patelni, w trakcie obchodów, przez Kulinarny Teatr Krzysztofa Górskiego. Przy Pałacu strażacy rozpalili ognisko, na którym wszyscy chętni mogli upiec kiełbaskę lub jabłko. W parku za pałacem odbyła się widowiskowa, pełna napięcia huków i strzałów plenerowa lekcja historii, czyli rekonstrukcja historyczna. Podziwiać można było także stanowiska z bronią palną, pojazdami, wyposażeniem i uzbrojeniem żołnierzy z epoki walk o niepodległość.
W namiotach harcerskich Harcerze z 125 Drużyny Harcerzy „Husaria” zapraszali rodziców i dzieci do udziału w grach plenerowych.

Zwieńczeniem obchodów były patriotyczne rockowe koncerty: młodego zespołu IMAGO, pełnego pozytywnej energii ALTHER EGO i wyczekiwanej gwiazdy wieczoru czyli LUXTORPEDY.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i wszystkim gościom dziękujemy za wspólne przeżywanie niepowtarzalnej 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości.

Szczególnie chcielibyśmy podziękować:

- pracownikom Urzędu Gminy Jerzmanowa,

- pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jerzmanowej,

- 10 Sołectwom i  Kołom Gospodyń Wiejskich: z Jerzmanowej, Jaczowa, Smardzowa, Bądzowa, Gaików, Potoczka, Łagoszowa Małego, Modłej, Kurowic, Maniowa oraz sołectwu Ruszowice z Gminy Wiejskiej Głogów,

- Pani Marioli Tuz – dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej oraz pracownikom szkoły,

- Stowarzyszeniu „Koń i człowiek” w Jakubowie,

- Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz ppłk. Grzegorzowi Winckowi - Dowódcy Jednostki IV Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie,

- strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Jerzmanowej, Jaczowie, Bądzowa, Smardzowa,

- wszystkim pocztom sztandarowym,

- Harcerzom  125 Drużyna Harcerzy „Husaria”.

Sponsorom:

- NEWLINE

- ZIELONE OGRODY Wioletta Miodowicz – Jakubowska w Jerzmanowej

- Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.