FOTOWOLTAIKA - Spotkanie z firmą Energia Plus Gaz

FOTOWOLTAIKA - Spotkanie z firmą Energia Plus Gaz

Zapraszamy na spotkanie z firmą Energia Plus Gaz. W czwartek (27.06.2019) o godzinie 18:00 w sali w Smardzowie, odbędzie się spotkanie , którego tematem stanie się FOTOWOLTAIKA.

ANKIETA - Inicjatywy kulturalne

ANKIETA - Inicjatywy kulturalne

Jest nam niezmierne miło zaprosić Państwa do współpracy przy diagnozie potencjału kulturowego gminy Jerzmanowa.

Gra terenowa - regulamin

Gra terenowa - regulamin

Zapraszamy do udziału w grze terenowej zorganizowanej przez 125 Jaczowską Drużynę Harcerzy “Husaria” im.ks. Jeremiego Wiśniowieckiego, która odbędzie się podczas VI Festynu integracyjnego z osobami niepełnosprawnymi w najbliższą niedzielę (23.06.2019) w Smardzowie.

11/06/2019

XXVI Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych 2019 w Jaczowie

Miłośnicy, folkloru, ludowości, śpiewu, tańca i barw mieli okazję spotkać się w minioną sobotę (8.06) na XXVI Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych w Jaczowie. Impreza, której gospodarzem jest działający nieprzerwanie od 74 lat zespół Jaczowiacy, umożliwia prezentację muzyki, śpiewu i tańca ludowego. To ważne święto folkloru kultywuje integrację i wspólne biesiadowanie, do których dawniej nie trzeba było nikogo namawiać. Pozwala zatrzymać się w pędzie współczesnej codzienności i powrócić do korzeni. „To tradycja, która wrosła w Jaczów i w gminę Jerzmanowa” mówił witając przybyłych gości Wójt Gminy Lesław Golba.

Tegoroczna edycja zebrała rekordową ilość uczestników. Na scenie zaprezentowało się 16 zespołów, a tym samym ponad 300 artystów. Wachlarz umiejętności zaprezentowali: Zespół Ludowy JACZOWIACY, Zespół KYCZERKA w dwóch składach: grupa młodsza i  młodzieżowa,  OSETNOPOLANIE, Zespół Tańca Ludowego „DŁUGOŁĘKA”, PRZEDMOŚCIANKI, Zespół Folklorystyczny  „LUBIN” z Krzeczyna Wielkiego, Łemkowski Zespół Folklorystyczny  „ROZTOKA” z Rudnej, Zespół Śpiewaczy „HARFA” z Wińska, CHABER, Kapela  „POGRANICZE”, Zespół Folklorystyczny „GROCHOWICZANKI”, STARCZOWIANIE ze Starczowa k. Ząbkowic Śląskich, Kapela Ludowa  „GRAMY I ŚPIEWAMY” z gminy Jemielno, KARKONOSZE z Gruszkowa oraz  SOBINIANIE.

Jeszcze przed występami uroczyście uhonorowano panią Dorotę Bańkę-Godzik i Ewę Grabowską-Poprawską - jubilatki działające od 10 lat na rzecz upowszechniania kultury ludowej w zespole Jaczowiacy. Po części oficjalnej jako pierwsi swój program artystyczny zaprezentowali gospodarze. Z każdym kolejnym występem, do późnych godzin wieczornych, coraz więcej dorosłych z widowni dołączało do wspólnego śpiewu i tańca pod sceną, a dzieci bawiły się w specjalnie zorganizowanych dla nich zabawach i animacjach.

Serdeczne podziękowania za pomoc kierujemy do OSP w Jaczowie oraz  firmy PROINFRA z Jerzmanowej.