Dyktando Gminne pn.
14/10/2019

Dyktando Gminne pn. "Stanisław Moniuszko - opera"

Miłośników języka polskiego, ortografii i językowych potyczek zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznym Dyktandzie Gminnym pn. "Stanisław Moniuszko - opera".

1. Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

1. Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Ogromne skupienie, emocje i determinacja towarzyszyły uczestnikom 1. Międzypokoleniowego Turnieju Szachowego zorganizowanego 10.10.2019r. przez GCK w Jerzmanowej i Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Filharmonia bez Filharmonii

Filharmonia bez Filharmonii

W kameralnym gronie odbył się koncert muzyki klasycznej pn. „Jak w baroku z niczego robiono coś” w ramach festiwalu „Filharmonia bez Filharmonii”, który zagościł w miniony poniedziałek (7.10.2019r.) w Jaczowie.

10/07/2019

SPOTKANIE KULTUR - relacja

Ponad 200 artystów z 8 krajów świata: Serbii, Ukrainy, Albanii, Włoch, Hiszpanii, Algierii, Kazachstanu i Polski wystąpiło 7 lipca 2019r. na scenie pod Pałacem w Jerzmanowej podczas Spotkania Kultur, które w tym roku odbyło się pod sztandarem 22. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.

Tradycyjnie już całość spotkania rozpoczęto Turniejem Wsi. Do zmagań w przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej zróżnicowanych konkurencjach przystąpiło 8 Sołectw. Drużyny musiały wykazać się intelektem, talentem, sprawnością fizyczną i zdolnościami artystycznymi. Ogromne napięcie wzbudziło „ustawianie stogu” czyli dość popularna gra Jenga, salwy śmiechu wtórowały portretowaniu sołtysów, pozytywną rywalizację wzbudził wyścig w woderach, a dobra zabawa towarzyszyła konkursowi talentów. Zwyciężyła drużyna z Jaczowa, drugi był Potoczek a trzecie miejsce na podium zajęły Kurowice.

Po emocjach związanych z Turniejem Wsi korowodem powitalnym przybyli na scenę reprezentanci mających wystąpić podczas koncertu galowego zespołów. Publiczność, gości i gospodarzy przywitał organizator festiwalu i założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera pan Jerzy Starzyński. „Jest mi bardzo miło, że możemy być gospodarzem tak wspaniałej imprezy i gościć tak wspaniałych artystów. Cieszę się, że w ramach międzynarodowego festiwalu to my jesteśmy tym jednym ogniwem” mówił otwierając koncert Wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba.

Wspaniałe, bajeczne występy, bogate i barwne stroje, etniczna muzyka i egzotyczne tańce hipnotyzowały publiczność. Podczas koncertu wystąpili: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera oraz jego sekcja dziecięca Kyczerka, Zespół Bryza z Albanii, Idarra – Hiszpania, Mladost – Serbia, Tysmenyczanka z Ukrainy i Sarbaz Rukhy z Kazahstanu. Była to niepowtarzalna okazja by poznać kulturę i zwyczaje dalekich krajów.

Imprezie towarzyszył poczęstunek w pięknie przyozdobionych zagrodach sołeckich. Na suto zastawionych stołach królowały potrawy 10-ciu regionów Polski. Kaszubskie śledzie, śląskie kluski, podlaskie kartacze, wielkopolskie pampuchy z sosem jagodowym, kurpiowskie faferunchy. Potraw na słodko i słono, swojskich wędlin i przetworów goście mogli najeść się do syta za datek przeznaczony na zakup ultrasonografu do szpitala w misyjnej osadzie Vellingara w  Senegalu. Przy senegalskim namiocie, w którym można było zapoznać się z działalnością charytatywną pielgrzymów przygotowano wystawę rzeźby Janusza Owsianego. Całość imprezy urozmaiciły konkury z nagrodami przygotowanymi przez głównego sponsora firmę „EWE – sprzedawca gazu i prądu”. Na nudę nie mogły narzekać dzieci na które czekały atrakcje w postaci dmuchańców-skakańców czy elektronicznego paintballa. Podsumowaniem wydarzenia była trwająca do późna na parkiecie pod sceną dyskoteka świata.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji spotkania szczególnie sołectwom i Kołom Gospodyń Wiejskich, mieszkańcom Potoczka oraz strażakom z OSP Jerzmanowa, OSP Bądzów, OSP Kurów Mały i OSP w Ruszowicach.