- 4 - Kreatywni, wolni od uzależnień
24/11/2020

- 4 - Kreatywni, wolni od uzależnień

Film 4 w ramach projektu "Kreatywni, wolni od uzależnień", w którym zobaczysz jak krok po kroku zrobić czekoladownik. Niech warsztat i historia Igora będą inspiracją do wzięcia udziału w konkursie.

Mikołaj w kominie
23/11/2020

Mikołaj w kominie

Do dziś nie wiadomo jak Świętemu Mikołajowi udaje się przeciskać przez komin z tak wielkim brzuchem. Czy ktoś go może kiedyś podczas tego widział?

Najlepsze patriotyczne pieśni i wiersze nagrodzone!
23/11/2020

Najlepsze patriotyczne pieśni i wiersze nagrodzone!

„Pałacyk Michla”, „Co to jest niepodległość”, „Dziewczyna z granatem w ręce”, „Dziś idę walczyć, mamo”, „Barwy ojczyste” czy „Moja mała ojczyzna” to tylko niektóre z utworów zaprezentowanych przez uczestników.

20/08/2020

Muzyka w Raju

W miniony ciepły sobotni wieczór 15 sierpnia br. na tarasie świetlicy wiejskiej w Gaikach odbyło się pierwsze wydarzenie kulturalne od momentu ogłoszenia trudnego dla nas wszystkich czasu pandemii.

„Jest inaczej ale wszyscy sobie radzimy i chcemy, żeby było tak jak zawsze” – mówiła podczas powitania przybyłych gości dyrektor GCK w Jerzmanowej Barbara Reszczyńska.

I rzeczywiście było inaczej. Cały festiwal „Muzyka w Raju” przybrał w tym roku nietypową formę, która polegała na premierowych emisjach filmów zarejestrowanych w czasie poprzednich edycji festiwalu z lat 2016, 2018 i 2019, zarówno na żywo jak i w sieci. Co za tym idzie także w gminie Jerzmanowa muzycy nie zagrali na żywo lecz w formie wyjątkowej projekcji filmowej koncertu pn. „Podwójne i potrójne oswajanie kozła.” W programie koncertu zarejestrowanego w czasie finałowego dnia festiwalu „Muzyka w Raju” w roku 2018 znalazły się utwory Antonio Vivaldiego oraz Jerzego Filipa Telemanna.

Żywą cząstka wydarzenia i gościem specjalnym koncertu w Gaikach  był Cezary Zych dyrektor festiwalu i prezes fundacji CANOR, z którym Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej współpracuje od lat. „Ostatnia część koncertu jest szczególnie interesująca, gdyż kilkanaście lat temu niemieccy muzykolodzy odnaleźli w archiwum w Rostocku notatnik muzyczny Telemanna, w którym zapisał on kilkadziesiąt polskich melodii ludowych, które usłyszał w czasie swoich podróży po Polsce. Zaprzyjaźniony z nami kompozytor, Dariusz Górniok opracował te notatki na potrzeby orkiestry barokowej. Fragmenty zapisane przez Telemanna gra w ostatnich 15 minutach występu na koźle wielkopolskim Adam Kaiser, a orkiestra wykonuje wersję zaaranżowaną na większy zespół.” – opowiadał w swoim wystąpieniu.

Piękne i hipnotyzujące dźwięki muzyki dawnej rozbrzmiewały z głośników na tarasie świetlicy wprowadzając przybyłych gości w anielski nastrój, o czym mówili już po projekcji.  Dodatkowo serwowano pyszne ciasto, kawę i napoje. Takie wieczory z muzyka klasyczną to idealne chwile dla relaksu i odprężenia po  całodziennych obowiązkach.

GCK składa serdeczne  podziękowania dla KGW w Potoczku.